SKUTECZNOŚĆ JEST KOMPETENCJĄ

Skuteczność jest kompetencją, a to oznacza, że możesz się jej nauczyć!

Często pytacie mnie, jak wytrwać w postanowieniach, co robić by osiągać wyznaczone cele, jak doprowadzać sprawy do końca, jak skutecznie działać?

Skuteczne działanie to takie, które prowadzi do zamierzonego celu. Miarą skutecznego działania jest zatem, stopień zbliżenia się do wyznaczonego celu.Pojęcie skuteczności miewa różne stadia. Jeśli dajmy na to chcesz schudnąć 10 kg. w 6 miesięcy. Po pół roku, waga wskazuje -10 kg. wtedy możesz mówić o całkowitej skuteczności swoich działań. Jeśli schudłeś tylko 2 kg. to działanie było skuteczne jedynie częściowo. Twoje działanie jest nieskuteczne, gdy nie zrealizowałeś nawet małej części swojego celu.

Właściwie zawsze miałem „szczęście”, gdyż zazwyczaj, kiedy wyznaczałem sobie cel, to go realizowałem. Czemu zawdzięczam moją skuteczność?


Jest jedna, bardzo ważna zasada, w skutecznym działaniu, którą zawsze przestrzegałem. Nie jest to oczywiście jedyną, ale uważam ją za bardzo istotną a wręcz niezbędną w skutecznym realizowaniu wyznaczonych celi.


PRIORYTETY! To na nich się koncentrowałem. Konkretny, ważny dla mnie cel. Pełne skupienie i konsekwentne działanie.


Umiejętność skupienia swojej energii na działaniu, w ważnej dla Ciebie sprawie, przyniesie Ci rezultaty, możesz być bardziej skuteczny niż Ci się wydaje. W niczym nie pomoże Ci, branie na siebie wielu celów, próba realizacji wielu zadań w jednym czasie, jest błędem, gdyż rozproszy się Twoje skupienie i koncentracja.


Wiem… równowaga życiowa jest ważna. Zawsze będzie wiele spraw do załatwienia, kilka, a może nawet kilkanaście pięknych marzeń do realizacji. Myśl w dużej skali, miej wielkie cele. Realizuj je jednak wyznaczając priorytetowe, jedno po drugim.

Jeśli skupisz się na realizacji zadania dla Ciebie najistotniejszego, to osiągniesz ponadprzeciętne efekty. Być może inne dziedziny Twojego życia, nieco ucierpią, ale moim zdaniem prawdziwa harmonia życiowa to mit. Pamiętaj jednak, by nie podejmować działań tak radykalnych, by nie było od nich odwrotu.


Zgadzaj się więc na okresy dysharmonii, zmarginalizuj pewne rzeczy na jakiś czas po to, by włożyć cały wysiłek w wykonywanie naprawdę ważnych działań. Zupełnie naturalną sprawą, jest przecież, że jeśli brakuje Ci na czynsz czy jedzenie, powinieneś skupić się na zarabianiu pieniędzy. Kiedy odbudujesz swoje finanse, zadbasz np. o więcej relaksu czy o swoją formę.

Jeśli masz aktualnie więcej niż jeden priorytet w życiu, podziel sobie wyraźnie dzień czy tydzień i wyznacz konkretny czas na realizację jednego z celi. W jednym momencie skoncentruj się na działaniu w jednej konkretnej sprawie.


Wiem, że masz ogromny potencjał i możliwości. Przestań rozpraszać swoją uwagę, zacznij konsekwentnie realizować swoje marzenia, krok po kroku, jedno po drugim.

Łukasz